10 ciekawostek dotyczących kotów w Egipcie
Starożytny Egipt jest jedną z najbardziej fascynujących kultur, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały Ziemię i pomimo wszystkich badań i studiów przeprowadzonych w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ich styl życia, tradycje i wierzenia otaczają wciąż wiele tajemnic.

Poznaj ciekawostki dotyczące kotów w Egipcie. Jedną z głównych cech, co do której zgadzają się wszyscy badacze, jest to, że Egipcjanie fascynowali się zwierzętami, a wiele z nich było wykorzystywanych do wyjaśniania niezrozumiałych zjawisk lub kojarzonych z bogami. Nie jest nielogiczne, jeśli pomyślimy o tym, jak wyglądało życie w tamtych czasach i o wszystkich zagrożeniach, przed którymi nieustannie stawali ludzie. Zwykle zwierzęta o silniejszym znaczeniu religijnym i duchowym były im najbliższe, tym prostsze, że mogły je codziennie zobaczyć. W tym przypadku Egipcjanie rozwijają szczególne przywiązanie do kotów ponad jakiekolwiek inne zwierzę. Powód jest nadal niepewny i pozostaje jedną z wielu tajemnic starożytnego Egiptu.
Wiemy na pewno, że Egipcjanie podziwiali koty, ponieważ były one jednym z najbardziej czczonych gatunków. Egipcjanie byli pierwszą cywilizacją, która ich udomowiła i traktowano ich jak innego domownika. Pomimo tego, że był używany jako obrońca domów, niektóre badania sugerują, że Egipcjanie wierzyli, że koty są spokrewnione z bóstwami. Dlatego otrzymali uprzywilejowane traktowanie ze strony społeczności.
Przed przeczytaniem proszę wziąć pod uwagę, że jest to ogólna rekompilacja interesujących faktów, niektóre z nich mogą się nieznacznie zmienić w zależności od tego, do jakiej epoki się odnosimy. Niemniej jednak wszystkie te stwierdzenia były prawdziwe w pewnym momencie ich starożytnej historii.
To jest lista 10 ciekawostek dotyczących kotów w starożytnym Egipcie, których możesz nie znać…
Bogini Bastet została przedstawiona w postaci głowy kota.

Bogini Bastet była zwykle przedstawiana z głową kota i złotym kolczykiem. Uważano, że jednym ze sposobów, w jakie ludzie mogli obrazić boginię, było skrzywdzenie jednego z jej kotów. Kiedy była naprawdę zła, mogła przemienić się w przerażającego lwa spragnionego krwi, a jedynym sposobem na jej uspokojenie było podanie piwa. Reprezentowała piękno, radość, miłość, szczęście i była obrońcą ludzi.
Bastet była niezwykle popularna podczas drugiej dynastii (2890–2670 pne) i miała swój ośrodek kultowy w mieście Bubastis. Uważa się, że w mieście zbudowano świątynię na jej cześć, a zmumifikowany kot został pochowany w środku jako ofiara dla bogini.